Strony wyłudzające dane i pieniądze. Możesz pomóc je zwalczać

Jak ustrzec się przed zagrożeniami w sieci?
Reklama

Orange Polska postawiło uruchomić specjalny numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości, które często zawierają linki np. do fałszywych serwisów płatności, w których po wpisaniu danych bankowych może grozić utratą pieniędzy z naszego konta.

Coraz więcej ofiar oszustów

Zagrożeń w Internecie jest coraz więcej. Większość użytkowników smartfonów spotkało się w wiadomościach sms, komunikatorów lub w reklamach z linkami prowadzącymi do niebezpiecznych stron. Często te strony powodują również instalację aplikacji przechwytujących nasze dane z telefonu. Z powodu narastającego problemu, CERT Orange Polska, specjalna jednostka odpowiedzialna za bezpieczeństwo użytkowników Internetu korzystających z sieci operatora Orange, postanowiło utworzyć specjalny numer. Za jego pośrednictwem można przesłać tego typu podejrzane strony i wiadomości. Jak to będzie działać?

Zgłoś stronę wyłudzającą dane

Klienci sieci Orange i Nju mobile będą mogli wysłać wiadomość sms na bezpłatny numer 508 700 900 w treści, której zamieszczą link do podejrzanej strony lub całą otrzymaną wiadomość. Następnie po potwierdzeniu, że taka witryna internetowa służy do wyłudzania danych, dostęp do niej zostanie zablokowany. W sytuacjach wymagających dodatkowych wyjaśnień wiadomością zajmie się pracownik CERT Orange Polska, który przeprowadzi analizę zgłoszenia.

Jak ustrzec się przed zagrożeniami w Internecie?

Zgłaszanie stron wyłudzających dane lub instalujące szpiegowskie oprogramowanie nie wyeliminuje ich z Internetu. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego korzystania z sieci.

1. Nie poddawanie się emocjom i nieklikanie bez zastanowienia w linki w komunikatorach. Odsyłacze z dopiskiem „zobacz więcej słodkich kotków” mogą również prowadzić do niebezpiecznych witryn.

2. Wpisywanie swoich danych logowania po sprawdzeniu, czy adres internetowy jest taki jak naszego banku. Najlepiej zapisać adres banku w ulubionych, a nie wywoływać go za każdym razem z wyszukiwarki.

3. Używać mocnych haseł. Używanie hasła typu: „password”, „qwerty” lub „123456” jest prawie równoznaczne z jego brakiem. Utwórz hasło składające się z minimum 10 znaków, zawierające wielkie i małe litery, cyfry oraz znaki specjalne jak „#”, „@” lub „!”.

Reklama
Reklama