UOKiK nałożył wysoką karę dla PayPal

Kara finansowa dla PayPal
Reklama

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na system PayPal wysoką karę finansową. Prezes UOKiK zakwestionował część postanowień zawartych w umowie z użytkownikiem PayPal, które uznał za niedozwolone i zakazał ich stosowania.


Za co PayPal otrzymał karę finansową?

Prezes UOKiK zakwestionował postanowienia w „Umowie z użytkownikiem PayPal”. Wątpliwości urzędu wzbudziły klauzule zawierające aż 34 działania zabronione użytkownikom oraz katalog przykładowych sankcji. 

Do tych działań i sankcji UOKiK zaliczył m.in.:

• zapisy mówiące o ukaraniu użytkownika choćby za samą próbę skorzystania z zablokowanego konta,
• zakaz „naruszania żadnych przepisów prawa, ustaw, zarządzeń lub regulacji (np. dotyczących usług finansowych, ochrony konsumentów, nieuczciwej konkurencji, zakazu dyskryminacji i nieuczciwej reklamy)”, które mogą skończyć się niedookreślonymi w umowie sankcjami, 
• otwarty katalog przewidzianych w umowie sankcji, które dodatkowo nie były powiązane z poszczególnymi naruszeniami, które oznaczały arbitralność decyzji spółki,
• możliwość nałożenia na konsumenta nawet kilku sankcji: zapłatę kwoty 2500 USD lub większej, zamknięcie konta bez uprzedzenia i odmowę świadczenia usług w przyszłości. 

Prezes UOKiK podkreślił w decyzji, że postanowienia zamieszczane w regulaminach czy umowach muszą być jednoznaczne i zrozumiałe dla konsumenta, czego zabrakło wg urzędu, w treści umowy z PayPal.

Jaka kwota kary dla PayPal?

Za te naruszenia na spółkę PayPal została nałożona kara w wysokości 106 mln 689 453 tys. złotych

„Charakter naruszeń jest bezprecedensowy. Dla konsumenta korzystanie z usług PayPal na podstawie zakwestionowanych klauzul jest nieprzewidywalne. Klauzule PayPal są ogólne, wieloznaczne i niezrozumiałe. Konsument, czytając te postanowienia, nie może przewidzieć które z jego działań mogą zostać uznane za zabronione, a także jakie sankcje mogą zostać na niego nałożone przez przedsiębiorcę. W związku z tym PayPal ma nieograniczoną możliwość dowolnego decydowania o tym, czy użytkownik popełnił czyn zabroniony i jaka spotka go za to kara, którą może być choćby zablokowanie pieniędzy na koncie” - mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Decyzja nie jest prawomocna. PayPal ma możliwość złożenia odwołania do sądu.

Reklama
Reklama