W Internecie pojawia się coraz więcej fałszywych ofert inwestycyjnych, których celem jest wyłudzenie pieniędzy od internautów. W porównaniu do ubiegłego roku liczba tego typu witryn wzrosła o 35%. Jak można obronić się przed tego typu oszustwami?
Wzrost witryn wyłudzających pieniądze
Według raportu CERT Orange Polska – specjalistycznej jednostki w strukturach Orange Polska, odpowiedzialnej za bezpieczeństwo użytkowników Internetu, korzystających z sieci operatora – w pierwszym półroczu 2024 roku zostało zablokowanych ponad 130 tysięcy domen używanych do wyłudzania danych lub pieniędzy. Wśród głównych zagrożeń znalazły się fałszywe oferty inwestycyjne. Jak wylicza Orange, w ramach mechanizmu „CyberTarczy”, sieć ochroniła 3 miliony klientów operatora.
Szybki zarobek czy szybka utrata pieniędzy?
Aż 70% użytkowników Orange klikało w linki prowadzące do stron z fałszywymi inwestycjami. Przekonały ich do tego obietnice szybkiego zarobku i reklamy nieistniejących giełd zamieszczane m.in. w mediach społecznościowych.
Prawie 52% fałszywych domen zablokowanych przez CERT Orange Polska dotyczyło fałszywych ofert inwestycyjnych, podczas gdy blisko 26% było związanych z tzw. oszustwami na kupującego. Przykładem takiego oszustwa jest sytuacja, gdy osoba udająca zainteresowanie zakupem przedmiotu wysyła link do fałszywej strony płatności, twierdząc, że jest to strona do „odbioru pieniędzy”.
Jak nie dać się oszustom?
Przede wszystkim należy pamiętać, że okazja szybkiego zarobku, powinna uruchomić u nas „alarm bezpieczeństwa”. Jeżeli coś na początku wzbudza nasze wątpliwości, to oznacza oszustwo. Tylko zdrowy rozsądek i podejście, że nie ma nic za darmo może nas uchronić przed utratą oszczędności.
Wzajemna ochrona przed naciągaczami
Wiadomości, które budzą wątpliwość odbiorcy można przesłać na adres