Ile zarabia programista? Obiecujące zarobki na start

Coraz bardziej popularnym zawodem staje się programista (software developer). Według szacunków z 2017 roku na polskim rynku brakuje około 50 tys. specjalistów z branży programistycznej. Ile można zarobić? Czy trudno zostać programistą w sektorze IT?

Pensja programisty idzie w górę

Deficyt programistów na rynku generuje wzrost wynagrodzeń. Aktualnie początkujący software developer (programista) zarabia tyle ile wynosi średnie wynagrodzenie w kraju. Na takie zarobki mogą również liczyć studenci. Oznacza to, że średnia pensja dla początkującego w branży programistycznej wynosi około 3500,00 zł netto.

Wybierając tę drogę można liczyć na szybki wzrost wynagrodzenia. Oczywiście jest to związane z doświadczeniem i ceną wykonywanego projektu. Rynek jest pojemny a powstające jak grzyby po deszczu nowe podmioty oraz duża chłonność już istniejących i doświadczonych firm stanowią szansę nie tylko dla wieloletnich programistów, ale także dla osób chcących się przekwalifikować.

Jak zostać programistą?

Jakie cechy powinien mieć kandydat, aby zostać developerem? Powinien wykazywać zainteresowanie projektem nad którym pracuje, warto też aby był ciekawy świata. Powinien także legitymować się umiejętnością analitycznego i logicznego myślenia, umiejętnością pracy w zespole, dbałością o szczegóły. Komunikatywność, kreatywność, otwartość na nowe technologie oraz chęć rozwoju także są bardzo istotne.

W tym zawodzie można spotkać nie tylko pasjonatów programowania, ale także psychologii, gier wideo, piłki nożnej, a nawet mieszanymi sztukami walki (Mixed Martial Arts – MMA). Jest to istotne w kontekście pracy nad konkretną aplikacją, gdzie liczy się kreatywne podejście do tworzenia rozwiązań dla klienta, ale także rozwiązywanie potencjalnych problemów.

Na podstawie: CSHARK Software Development

 

Reklama