Skandaliczne słowa w radiu. Symboliczna kara finansowa

Kara finansowa dla radia Hir FM
Reklama

Karą zakończyło się postępowanie węgierskiej Rady ds. Mediów, która jest odpowiednikiem polskiej KRRiT, przeciwko stacji radiowej Hir FM z Budapesztu. Dziwić może wysokość kary finansowej. Ile ona wyniosła?

Rządowe radio ukarane

Hir FM jest stacją radiową należącą do państwowego holdingu medialnego, która nadaje na częstotliwości 95,3 MHz w stolicy Węgier. Kara nałożona przez regulatora dotyczy audycji „Tapeta”, która została nadana rankiem 23 lipca br.  Rada ds. Mediów uznała, że wypowiedzi, które miały miejsce podczas audycji naruszają przepis prawa dotyczący poszanowania godności ludzkiej. Program niósł przekaz, że społeczność homoseksualna jest drugorzędna i nie zasługuje na równą godność dla wszystkich ludzi.

Skandaliczne słowa człowieka Orbana

Sprawa dotyczy wypowiedzi gościa programu Laszlo Bogara, węgierskiego ekonomisty i polityka oraz byłego sekretarza politycznego Kancelarii Premiera i szefa Centrum Analiz Strategicznych pierwszego rządu Orbana. W audycji „Tapeta” stwierdził, że „dzisiaj we wszystkich bez wyjątku krajach Europy Zachodniej badania opinii publicznej potwierdzają, że 70–80 procent społeczeństw uważa za całkowicie naturalne zawieranie małżeństw, a nawet adopcję przez homoseksualistów, co jest oczywiście pedofilią”.

Niska kara finansowa

Regulator za wypowiedzi Laszlo Bogara nałożył na Hir FM karę w wysokości 350 000 forintów (ok. 4000 złotych) oraz nakazał opublikowanie zawiadomienia o naruszeniu na stronie internetowej nadawcy oraz wygłoszenie na antenie.

Reklama
Reklama