Koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej PR

.

Polskie Radio22 listopada w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Jerzego Semkowa. Dwójka PR zaprasza na transmisję tego wydarzenia, organizowanego w ramach obchodów Jubileuszu 75-lecia Orkiestry.Symfonia Beethovena i Czajkowskiego

N.O.S.P.R. zagra pod batutą maestro Jerzego Semkowa – doradcy artystycznego Orkiestry, jednego z najwybitniejszych dyrygentów świata, uhonorowanego tytułem Komandora francuskiego Orderu Arts et Lettres, laureata m.in. „Diamentowej Batuty” – prestiżowej nagrody przyznawanej przez Zarząd Polskiego Radia.

W programie koncertu znajdą się dwie wielkie symfonie: V Symfonia c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena oraz V Symfonia e-moll op. 64 Piotra Czajkowskiego.

Historia znanych utworów

Symfonia Beethovena, komponowana w latach 1804-1808, należy do dzieł, które od razu zyskały sobie uznanie i zapewniły kompozytorowi nieśmiertelność. Utwór cieszy się wśród melomanów niesłabnącą popularnością, a motyw będący jego myślą przewodnią, określony przez samego Beethovena słowami: „Tak stuka los do naszych bram”, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tematów muzycznych.

Z kolei Czajkowski napisał swoją Symfonię w ciągu zaledwie dwóch miesięcy, tworząc w ten sposób dzieło spontaniczne, na wskroś osobiste, reprezentujące tzw. typ „symfonii autobiograficznej”, w której za pomocą muzycznych środków artysta wyraża własne uczucia. Wspólnym mianownikiem łączącym oba utwory jest filozoficzne przesłanie, wypływające z rozważań obydwu kompozytorów nad losem i przeznaczeniem człowieka.

W przerwie koncertu zostanie nadana audycja Anny Skulskiej - „NOSPR – tradycja i współczesność”.

Transmisja koncertu: 22 listopada (poniedziałek) o godz. 19:00 w Dwójce Polskiego Radia

Dalekie trasy koncertowe Orkiestry

Koncert będzie ukoronowaniem Jubileuszu Orkiestry, która od początku swego istnienia pełni rolę ambasadora polskiej kultury, reprezentującego nasz kraj na międzynarodowej scenie artystycznej. Mijający rok, podobnie jak i poprzednie, upłynął Zespołowi bardzo pracowicie – w marcu 2010 roku NOSPR zrealizowała pierwsze w swojej historii tournee do krajów Zatoki Perskiej (Katar, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie), podczas którego zaprezentowała, z udziałem laureatów konkursów chopinowskich Krzysztofa Jabłońskiego i Philippa Giusiano, wszystkie dzieła Chopina na orkiestrę.

Tournee wpisane było w międzynarodowe obchody Roku Chopinowskiego, podobnie jak podróż morska „Pod banderą Chopina” – w ramach drugiego w swojej historii rejsu, Orkiestra na pokładzie Daru Młodzieży zawinęła do portów w Kopenhadze, Goeteborgu, Oslo, Dover i Boulogne-sur-Mer i w tamtejszych salach koncertowych zaprezentowała twórczość Fryderyka Chopina w 200. rocznicę jego urodzin.


radio:

7. urodziny Rock Radia. Tygodniowe świętowanie na antenie

21 styczeń 2021

31 stycznia 2014 r. po raz pierwszy można było usłyszeć program Rock Radia. W związku ze zbliżającymi się 7. urodzinami stacji jej zespół zaplanował obchody jubileuszu - 7 dni świętowania ze specjalnymi audycjami i konkursami....

Polskie Radio Kierowców od trzech miesięcy ze słuchaczami

16 styczeń 2021

Od trzech miesięcy swoją działalność prowadzi nowa antena Polskie Radio Kierowców. Stacja skupia się przede wszystkim na poprawie bezpieczeństwa na drogach w kraju i zagranicą, informowaniu kierowców o bieżących warunkach pogodowych i przekazywaniu aktualności motoryzacyjnych.

Muzo.FM coraz dłużej słuchaną stacją radiową

27 październik 2020

Muzo.FM jest piątą najdłużej słuchaną stacją radiową w Polsce. Wśród mieszkańców miast powyżej 100 tysięcy (grupa wiekowa 16-49) stacja znajduje się na drugim miejscu. Najnowsze wyniki badań zbiegają się z szóstymi urodzinami radia.

„Szkoła w czasie pandemii”. Specjalny program radia TOK FM

27 sierpień 2020

Gazeta.pl, Radio TOK FM i Wyborcza.pl połączą siły w przeddzień nowego roku szkolnego - 31 sierpnia br. w radiowo-internetowym programie specjalnym poświęconym edukacji w czasie pandemii. Usłyszymy rozmowy z ekspertami, nauczycielami i dyrektorami szkół.

Radio Nowy Świat już nadaje. Duże zainteresowanie słuchaczy

15 lipiec 2020

10 lipca działalność rozpoczęło Radio Nowy Świat. Twarzą nowej stacji Wojciech Mann, który swoim programem rozpoczął ramówkę w pierwszym dniu emisji. Czy Radio Nowy Świat przejmie dawnych słuchaczy Trójki Polskiego Radia?

Urszula Prussak odeszła z Chillizet. Radio rezygnuje z 8 audycji

25 kwiecień 2020

Urszula Prussak - dyrektor muzyczna radia Chillizet, odeszła ze stacji. Była już dyrektor dołączyła do zespołu latem 2019 roku. Chillizet nie informuje o podłożu pożegnania. W tym samym czasie stacja radiowa poinformowała o rezygnacji w...

Eurozet za obniżeniem wynagrodzeń. Redukcja o 20 procent dla wszystkich

22 kwiecień 2020

Zarząd Grupy Eurozet rozpoczął konsultacje z przedstawicielami pracowników w sprawie czasowego obniżenia wynagrodzeń u wszystkich zatrudnionych w spółkach należących do grupy. Zarząd planuje redukcje wynagrodzeń o 20%. Czy właściciel Radia ZET traci płynność finansową?

Paweł Loroch odpowiedzialny za marketing w Chillizet

13 kwiecień 2020

Paweł Loroch dołączył do zespołu Chillizet. Będzie odpowiedzialny za marketing i promocję stacji. Nadal będzie prowadzić swoje dotychczasowe programy kulinarne w Antyradiu i Meloradiu. Co będzie należeć do nowych obowiązków Lorocha?

XIII edycja akcji ESKA Odwołuje Zimę na Dominikanie

26 styczeń 2020

Radio Eska startuje z XIII edycją akcji antenowej „ESKA Odwołuje Zimę”. Laureaci zabawy spędzą wakacje na Karaibach, w towarzystwie prezenterów oraz Roksany Węgiel, Damiana Kordasa, a także twórców Suchara Codziennego.

30 lat RMF FM. Specjalna urodzinowa ramówka

15 styczeń 2020

15 stycznia RMF RM obchodzi 30. rocznicę powstania. W ten dzień stacja przygotowała urodzinową ramówkę. Przez cały dzień będzie można usłyszeć znanych prowadzących, a od godziny 18:00 rozpocznie specjalny program ze wspomnieniami także z tymi...

Radio WAWA wystartowało z akcją Zróbmy to razem!

05 wrzesień 2019

Radio Wawa rozpoczęło akcję „Zróbmy to razem!”, obejmującą różnorodne działania prospołeczne realizowane przez stację we współpracy z słuchaczami w różnych częściach kraju. Już we wrześniu rozdawane będą odblaskowe zawieszki w Trzebnicy.

Marek Sierocki dołącza do ekipy Radia Plus

02 wrzesień 2019

Znany dziennikarz muzyczny Marek Sierocki z początkiem września dołączył do Radia Plus, w którym poprowadzi trzy audycje. Od poniedziałku do piątku w samo południe poprowadzi „Przebojowa Poczta Marka Sierockiego”. Kiedy jeszcze będzie można usłyszeć Sierockiego?