Filmy o poległych w Katyniu w TVP Historia

Reklama
TVP HistoriaZ okazji rocznicy zbrodni katyńskiej TVP Historia zaplanowała przegląd filmów dokumentalnych i reportaży poświęconych pamięci poległych w Katyniu. Na antenie transmitowane będą także uroczystości z Katynia, a 11 kwietnia widzowie zobaczą film fabularny „Katyń” Andrzeja Wajdy.Od 7 do 13 kwietnia TVP Historia pokaże łącznie 19 filmów. Tydzień katyński będzie miał też specjalną oprawę antenową.

Wybrane pozycje programowe:

„Katyń – zbrodnia i wielkie kłamstwo”, reż. Tomasz Orlicz

Film pokazuje dzieje wielkiego kłamstwa: jak Sowieci próbowali zrzucić odpowiedzialność za tę zbrodnię na Niemców i jak Polacy walczyli o ujawnienie całej prawdy.

Emisja: 7 kwietnia (środa) o godz. 19:00


„Katyń – ludobójstwo i propaganda”, reż. Barbara Dryschka i Marek Grzona

Dwuczęściowy film dokumentalny zrealizowany we współpracy polsko-niemiecko-rosyjskiej. dokumentujący sprawę mordu na polskich oficerach w Katyniu oraz historię wykorzystywania tej zbrodni jako elementu propagandy politycznej.

Emisja: 7 kwietnia (środa) o godz. 22:00 odc.1 i 8 kwietnia (czwartek) o godz. 22:00 odc.2


„Kłamstwo katyńskie”, real. Dariusz Baliszewski

Relacje dwóch kobiet, córek zamordowanych oficerów w Katyniu, byłego oficera sowieckiego oraz księdza Zdzisława Peszkowskiego, który cudem ocalał od śmierci.

Emisja: 8 kwietnia (czwartek) o godz. 20:00


„Dolinka Katyńska”, real. Jacek Sawicki

Dzieje zmagań o pomnik zamordowanym oficerom w Katyniu, który rodziny katyńskie chciały postawić na Powązkach. Niestety przez lata toczyła się oto walka władzami PRL.

Emisja: 9 kwietnia (piątek) o godz. 18:30


„Pomnik niepoprawny politycznie”, reż. Grzegorz Szuplewski, Marek Borzęcki

18 września 1976 roku na londyńskim cmentarzu Gunnesbury uroczyście odsłonięto pomnik upamiętniający polskich jeńców wojennych zamordowanych przez NKWD w 1940 roku. To wydarzenie odbiło się szerokim echem w świecie, a okoliczności powstania monumentu są zgoła sensacyjne. Z jednej strony nieustępliwa walka o prawdę i upamiętnienie ofiar zbrodni sowieckiej z 1940 roku, a z drugiej naciski polityczne i zakulisowe działania ambasady ZSRR w Londynie (przy wtórze ambasady PRL) mające na celu uniemożliwienie realizacji tego przedsięwzięcia. Dzieje powstania tego pomnika to przede wszystkim historia bezkompromisowej walki Polaków i Brytyjczyków – o pamięć o ofiarach i prawdę o zbrodni.

Emisja: 10 kwietnia (sobota) o godz. 21:30


„Katyń”, film fab. reż. Andrzej Wajda

Emisja: 11 kwietnia (niedziela) o godz. 17:30


„Golgota Wschodu – stacja Katyń”, real. Maciej Bodasiński

Film o byłym żołnierz AK Walentym Badylku. 21 marca 1980 roku dokonał on aktu samospalenia na Rynku Głównym w Krakowie – przeciw zmowie milczenia wokół zbrodni w Katyniu.

Emisja: 12 kwietnia (poniedziałek) o godz. 20:00

Reklama
Reklama