70. rocznica zbrodni katyńskiej w TVP Kultura

Reklama
TVP KulturaZ okazji rocznicy zbrodni katyńskiej w TVP Kultura zostanie wyemitowany dwuczęściowy film dokumentalny „Katyń - ludobójstwo i propaganda", dokumentujący sprawę mordu na polskich oficerach w Katyniu oraz historię wykorzystywania tej zbrodni jako elementu propagandy politycznej.Ponadto na antenie zostanie pokazany reportaż Ewy Sitarskiej z planu zdjęciowego filmu Andrzeja Wajdy „Katyń" oraz film dokumentalny „Gdzie rosną poziomki?” Anny Ferens.

„Katyń – ludobójstwo i propaganda” , reż. Barbara Dryschka i Marek Grzona

Po raz pierwszy zgromadzono materiały filmowe dostępne nie tylko w archiwach tych trzech krajów, ale również w archiwach brytyjskich i amerykańskich. Aktualny stan wiedzy prokuratury wojskowej Rosji i polskich prokuratorów badających sprawę. W filmie występują świadkowie zbrodni do których dotarła ekipa filmowa, a nie dotarli prokuratorzy prowadzący śledztwo.

Emisja: 7 kwietnia (środa) o godz. 22:45 cz. 1, 8 kwietnia (czwartek) o godz. 22:45 cz.2


Reportaż Ewy Sitarskiej „Zbliżenie – Pamięć Katynia” z planu zdjęciowego filmu Andrzja Wajdy „Katyń”.

Emisja: 7 kwietnia (środa) o godz. 17:30


Film dokumentalny „Gdzie rosną poziomki?” reż. Anna Ferens

Las w Bykowni pod Kijowem kryje szczątki ponad 30 tysięcy ofiar NKWD, w tym kilku tysięcy Polaków. W 2006 roku ekipa polskich archeologów przy współpracy strony ukraińskiej prowadziła tam prace ekshumacyjne, które potwierdziły, że na cmentarzysku spoczywają Polacy. W tym czasie do bykowieńskiego lasu przyjechały również dwie osoby , których ojcowie są prawdopodobnie właśnie tam pogrzebani. Film opowiada o historii tego miejsca, o postrzeganiu go przez okolicznych mieszkańców i o poszukiwaniu grobów ojców.

Emisja: 10 kwietnia (sobota) o godz. 00.00


Reklama
Reklama