Al Jazeera skieruje do Hagi pozew o morderstwo Shireen Abu Akleh

Al Jazeera kieruje akt oskrażenia w sprawie śmierci Shireen Abu Akleh
Shireen Abu Akleh | foto: Al Jazeera Media Network

Al Jazeera Media Network skieruje akt oskarżenia o morderstwo swojej dziennikarki Shireen Abu Akleh do Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. Sieć medialna oskarża o zabójstwo izraelską armię.

Al Jazeera: „Shireen Abu Akleh została zamordowana”

Al Jazeera poinformowała o utworzeniu międzynarodowego zespołu prawniczego, składającego z prawników stacji oraz zewnętrznych ekspertów prawnych. Zespół ma za zadanie przygotować kompletną dokumentację w sprawie, która ma zostać przedłożona Prokuratorowi Międzynarodowego Trybunału Karnego.  

Oprócz zabójstwa Shireen Abu Akleh przez izraelskie siły okupacyjne poza obozem dla uchodźców w Jenin na Zachodnim Brzegu 11 maja 2022 r., akta sprawy będą również obejmować izraelskie bombardowanie i całkowite zniszczenie biura Al Jazeery w Gazie w maju 2021 r. jak również ciągłe podżeganie i ataki na jej dziennikarzy działających na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Jak przytacza w komunikacie Al Jazeera Media Network:

„Zgodnie z art. 8 Karty Międzynarodowego Trybunału Karnego atakowanie korespondentów wojennych lub dziennikarzy pracujących w strefach działań wojennych lub na terytoriach okupowanych poprzez zabijanie lub fizyczną napaść na nich jest zbrodnią wojenną”.

 

Shireen Abu Akleh pracowała z siecią Al Jazeera przez 25 lat jako zawodowy dziennikarz relacjonujący trwający konflikt na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Reklama