Eurowizja 2023 bez konkursu na Ukrainie. Wielka Brytania nowym gospodarzem?

Gdzie odbędzie się finał konkursu Eurowizji 2023?
Finał konkursu Eurowizja 2022 w Turynie | foto: EBU

Po zwycięstwie reprezentacji Ukrainy, Europejska Unia Nadawców badała możliwość organizacji przyszłorocznego konkursu w tym kraju. W obecnych okolicznościach organizator po stronie ukraińskiej nie może zapewnić gwarancji bezpieczeństwa.

Gdzie odbędzie się Eurowizja 2023?

Tradycyjnie zwycięzca Konkursu Piosenki Eurowizji organizuje konkurs w kolejnym roku, pod warunkiem spełnienia regulaminowych kryteriów, w tym zapewnienia wykonalności imprezy i bezpieczeństwa zainteresowanych, w tym zgromadzonej publiczności.

Po analizie, zarząd Konkursu Piosenki Eurowizji stwierdził, że w obecnych okolicznościach nie można przeprowadzić na Ukrainie imprezy zgodnie z zapisami w regulaminie. W celu zapewnienia ciągłości wydarzenia, Europejska Unia Nadawców rozpocznie teraz rozmowy z BBC, z potencjalnym gospodarzem Konkursu Piosenki Eurowizji 2023 w Wielkiej Brytanii. Ten kraj w tegorocznej edycji konkursu zajął drugie miejsce.

„Naszym zamiarem jest, aby zwycięstwo Ukrainy znalazło odzwierciedlenie w przyszłorocznych pokazach. Będzie to dla nas priorytetem w naszych rozmowach z ewentualnymi gospodarzami” - stwierdziła w oświadczeniu Europejska Unia Nadawców.