Prywatni nadawcy protestują przeciwko nierównemu traktowaniu

Najwięksi prywatni nadawcy w naziemnej telewizji, wystosowali wspólne oświadczenie w sprawie nierównego traktowania w przypadku przejścia na nowy standard nadawania DVB-T2. Około 2,5 mln widzów pozostanie z możliwością odbierania wyłącznie stacji należących do TVP.

Widzowie pozbawieniu TVN, Polsatu oraz TV Puls

27 czerwca zakończy się proces zmiany częstotliwości i standardu nadawania naziemnych stacji telewizyjnych – z DVB-T na DVB-T2. W wyniku decyzji Urzędu Komunikacji Elektronicznej na wniosek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji inaczej potraktowano telewizje prywatne, a inaczej telewizję państwową, która w przeciwieństwie do nadawców komercyjnych nie musi przechodzić na nowy standard nadawania DVB-T2.

Oznacza to, że proces refarmingu i zmiany standardu nadawania został przeprowadzony w sposób znacząco odmienny od ustaleń poczynionych w ostatnich 2 latach w gronie nadawców, UKE, KRRiT oraz Ministerstwa Cyfryzacji. W efekcie około 2,5 mln widzów pozostaje bez możliwości odbierania ogólnodostępnych kanałów Polsatu, TVN, TV Puls, Kino Polska oraz wielu innych.

TVP nadaje nadal w starym standardzie DVB-T

„Protestujemy przeciw niesprawiedliwym działaniom, które pozbawiają dużą część widzów telewizji naziemnej dostępu do ulubionych kanałów oraz traktują w sposób dyskryminujący nadawców komercyjnych. Będziemy bronić praw widzów, a także nas, jako największych nadawców w Polsce, przed skutkami tych działań oraz domagać się adekwatnej rekompensaty i jak najszybszego przełączenia kanałów TVP na standard nadawania obowiązujący pozostałych nadawców” - czytamy we wspólnym oświadczeniu Polsatu, TVN, TV Puls i Kino Polska.