KRRiT wszczyna postępowanie wobec reportażu „Franciszkańska 3”

Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski
Przewodniczący KRRiT Maciej Świrski | Foto: KRRiT

Maciej Świrski, przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie reportażu „Franciszkańska 3” wyemitowanego w TVN24. Co nie spodobało państwowemu regulatorowi w treści reportażu?

Reportaż niezgody

Premierowa emisja reportażu pt. „Franciszkańska 3” Marcina Gutowskiego, odbyła się 6 marca w programie „Czarno na białym” w TVN24. Reportaż był kolejną częścią cyklu „Bielmo”. Dziennikarz szukał odpowiedzi na pytanie, co wiedział Jan Paweł II na temat skandali pedofilskich w Kościele. Autor rozmawiał z ofiarami podlegających mu księży pedofilów, ich bliskimi, świadkami i tymi, którzy mieli osobiście informować kardynała Karola Wojtyłę o przestępstwach podlegających mu księży. Dotarł też do oficjalnych kościelnych dokumentów potwierdzających działania i zaniechania Wojtyły.

Materiał wywołał dyskusję, która przeniosła się do polskiego parlamentu. Przedstawiciele partii rządzącej uznali to za atak na Jana Pawła II. Sejmowa komisja kultury przegłosowała projekt uchwały w obronie dobrego imienia papieża.

Postępowanie bez powodu

Jak poinformował Maciej Świrski, wszczął postępowanie wyjaśniające z urzędu i wezwałem spółkę TVN do niezwłocznego przesłania wyemitowanego materiału. Przewodniczący KRRiT poinformował, że do instytucji wpływają liczne skargi dotyczące wyemitowanego reportażu, a ich liczba nadal rośnie. W oświadczeniu nie została podana liczba skarg oraz co jest powodem wszczęcia postępowania wyjaśniającego.

Poniżej publikujemy fragment reportażu „Franciszkańska 3” TVN24.

Reklama