Projekt Polski 2050 odpolitycznienia TVP i Polskiego Radia

Polska 2050 Szymon Hołownia, Adam Rudawski, Katarzyna Karpa-Świderek
Na zdj. od lewej Szymon Hołownia, Adam Rudawski, Katarzyna Karpa-Świderek | foto: Polska 2050

Szymon Hołownia, przewodniczący partii Polska 2050 zorganizował konferencję prasową przedstawiającą projekt zmian modelu publicznego sektora medialnego w Polsce. Co zakłada projekt nowych mediów publicznych i jakie są szanse na jego realizację?

Co zakłada projekt nowych mediów publicznych?

Projekt nowych mediów publicznych jest jedną z zapowiedzi przedwyborczych partii Polska 2050. Szymon Hołownia chciałby odpolitycznić działalność TVP, Polskiego Radia, Polskiej Agencji Prasowej oraz Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Głównym autorem projektu jest Adam Rudawski – były prezes Polskiego Radia Szczecin.

Szymon Hołownia prezentując dokument zawierający zmiany w mediach państwowych, powiedział:

„Powinniśmy uzdrowić media publiczne - to jest w interesie obywateli. Nasz dokument jest receptą, jak to zrobić. Mam nadzieję, że po wyborach zostanie ona wykupiona i zrealizowana. Trzecia droga to droga, na której w mediach publicznych nie będzie ani ludzi Kaczyńskiego, ani Hołowni, ani Kosiniaka, ani Tuska. Będą nimi zarządzać bezpartyjni fachowcy”.

 

Zmianie ma ulec struktura mediów państwowych. Ma zostać powołana spółka akcyjna Media Polskie, która przejmie zadania i marki należące do Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz Polskiej Agencji Prasowej, co ma oznaczać centralizację tych podmiotów. Natomiast na gruncie regionalnym ma zostać powołanych 16 spółek akcyjnych o nazwie Media Regionalne, które w swoich kompetencjach będą miały zarządzanie regionalnym kanałem telewizyjnym i stacją radiową dedykowaną dla każdego województwa.

„Zlikwidować polityczną Radę Mediów Narodowych”

Partia Polska 2050 chciałaby zlikwidować Radę Mediów Narodowych, która przejęła od KRRiT prawo wyboru władz mediów państwowych. Aktualny skład RMN to pięciu członków, z czego większość głosów mają politycy należący do Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. W treści projektu można przeczytać, że to „radykalnie ogranicza pluralizm tego ciała”. Partia Szymona Hołowni chciałaby powrotu do KRRiT kompetencji wyboru zarządu mediów państwowych.

KRRiT uwolniona od politycznej większości sejmowej

„Nowe media publiczne” to też zmiany w organie regulującym, czyli Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Pomysłodawcy chcą powoływać na członków rady fachowców spoza bieżącej polityki np. ekspertów oraz osoby z doświadczeniem medialnym. Nadal jednak to politycy będą wybierać skład KRRiT, z czego każdy klub parlamentarny miałby jednego przedstawiciela oraz jedna osoba byłaby desygnowana przez Prezydenta RP. Polska 2050 chciałaby w ten sposób, aby tego typu skład nie dawał żadnej sile politycznej przewagi. Niestety ten pomysł nie rozwiązałby upolitycznienia tej instytucji, a istnieje niebezpieczeństwo zablokowania jej decyzyjności.

Szymon Hołownia - przewodniczący Polska 2050 | foto: Polska 2050
Szymon Hołownia - przewodniczący Polska 2050 | foto: Polska 2050

Likwidacja abonamentu RTV

W projekcie swoje miejsce znalazł abonament radiowo-telewizyjny. Według opracowania aktualnie opłaca go mniej niż 5% gospodarstw domowych. Partia zaproponowała inny model finansowania mediów państwowych, który nie obciążałby bezpośrednio obywateli. Abonament miałby zostać zastąpiony funduszem medialnym, który byłby zasilany z odpisów od podatków pobieranych za działalność cyfrową i reklamową na terenie Polski.

Przyszłością media online, nie tradycyjne

Polska 2050 zwróciła uwagę w swojej propozycji na istotne zjawisko, tzn. odchodzenie widzów od tradycyjnego radia i telewizji. Szczególnie jest to widoczne u młodych osób. Z tego względu, według ugrupowania, konieczne jest przygotowanie nowej koncepcji zarządzania, dopasowanej do obecnego rynku oraz opracowanie nowych schematów struktur organizacyjnych. Nowe media państwowe powinny być ukierunkowane na technologie webowe, platformy z treściami na żądanie (VOD) i streamingiem.

Reklama