Izrael zamknął biuro telewizji Al Jazeera

Izrael zamknął biuro telewizji Al Jazeera
Reklama

Izrael odebrał akredytację prasową telewizji Al Jazeera na terytorium tego kraju. Stacja protestuje przeciwko decyzji administracji premiera Benjamina Netanjahu i wzywa organizacje zajmujące się wolnością mediów do stanowczej reakcji.


Zakaz działalności na terytorium Izraela

Oprócz odebrania akredytacji prasowej, zakazano również dostawcom usług medialnych transmitowania programów i zablokowanie stron internetowych należących grupy Al Jazeera Media Network. Jak informuje telewizja: „Al Jazeera Media Network zdecydowanie potępia ten przestępczy czyn, który narusza prawa człowieka i podstawowe prawo dostępu do informacji. Al Jazeera będzie wymagać prawa do dalszego dostarczania informacji odbiorcom na całym świecie”.

Izrael zarzuca naruszenie standardów

Al Jazeera stanowczo odrzuca przedstawione przez władze izraelskie zarzuty sugerujące, że doszło do naruszenia standardów profesjonalnych mediów. Potwierdza swoje niezachwiane przywiązanie do wartości zawartych w Kodeksie etyki.

Grupa medialna dodaje, że „ciągłe tłumienie przez Izrael wolnej prasy, postrzegane jest jako próba ukrycia jego działań w Strefie Gazy, co stoi w sprzeczności z prawem międzynarodowym i humanitarnym. Bezpośrednie ataki Izraela na dziennikarzy i zabijanie ich, aresztowania, zastraszanie i groźby nie powstrzymają Al Jazeery od jej zaangażowania w relacjonowanie wydarzeń, podczas gdy od początku wojny w Gazie zginęło ponad 140 dziennikarzy palestyńskich”.

Odezwa do organizacji medialnych

Al Jazeera wzywa wszystkie organizacje zajmujące się wolnością mediów, prawami człowieka i inne zainteresowane organizacje, aby potępiły powtarzające się ataki Izraela na dziennikarzy i prasę oraz pociągnęły winnych do odpowiedzialności. Sieć będzie wykorzystywać wszystkie dostępne kanały prawne za pośrednictwem międzynarodowych instytucji prawnych, aby chronić zarówno swoje prawa, jak i dziennikarzy, a także prawo społeczeństwa do informacji.

 

Reklama
Reklama