Niebezpieczny narkotyk w Polsce. Czym jest fentanyl?

Co to jest fentanyl? Czy fentanyl jest groźny?
Reklama

Problem fentanylu dotarł do Polski. Ten silny lek przeciwbólowy przepisywany szczególnie osobom z ciężką chorobą nowotworową, stał się nowym narkotykiem. Zażycie go w nawet małych ilościach bez konsultacji lekarskiej, prowadzi do śmierci.

Fentanyl groźniejszy od heroiny

Fentanyl jest 50 razy groźniejszy od heroiny. Dlatego jest uznawany za najniebezpieczniejszy narkotyk. Od miesięcy obserwujemy obrazy ze Stanów Zjednoczonych, gdzie na ulicach miast stoją ludzie w zawieszeniu, nazywani już jako „zombie”. Jest to skutek przedawkowania fentanylu, który wyłącza podstawowe odruchy człowieka, w tym naturalne oddychanie. Dlatego ta substancja jest tak niebezpieczna. Według amerykańskich danych syntetyczne opioidy zabiły 129 000 Amerykanów w 2020 i 2021 roku. Od 2013 roku liczba zgonów w wyniku przedawkowania fentanylu wzrosła osiemnastokrotnie.

Substancja do Stanów Zjednoczonych zaczęła trafiać nielegalnymi kanałami z Meksyku. To tam rozwija się produkcję oraz planuje się przemyt. Przez łatwiejszą produkcję w formie tabletki, kartele narkotykowe zrezygnowały z produkcji innych narkotyków. Skala procederu jest tak duża, że meksykańskie i amerykańskie służby nie mają możliwości znacząco tego ukrócić. 

Fentanyl w Polsce

Zainteresowanie substancją w Polsce wzrasta. Ministerstwo Zdrowia widzi problem i chce przeciwdziałać problemowi. Na początku chce ograniczyć dostęp do fentanylu kanałami zgodnymi z prawem, ponieważ substancja jest również przepisywana jako lek przeciwbólowy dla osób cierpiących. Resort zaczął szczególnie monitorować zasadność wydawania recept na fentanyl. Jednak to działanie może być niewystarczające, ponieważ narkotyk może trafiać również do naszego kraju drogą przemytniczą.

Reportaż „Fentanyl, nowa trucizna karteli”

 „Fentanyl, nowa trucizna karteli” opowiada o zagrożeniach jakie niesie ta substancja. Ponadto poznamy historie ludzi, którzy żyją ze sprzedaży płodów rolnych do produkcji narkotyków. Reportaż jest dostępny bezpłatnie w serwisie YouTube oraz na stronie Arte.TV.

Reportaż „Fentanyl, nowa trucizna karteli” | Arte.TV/Youtube

Reklama
Reklama