Oszustwa oraz fałszerstwa faktur. TVP zawiadamia prokuraturę

TVP zawiadamia prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa
Reklama

TVP złożyła zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyrządzenia szkody w obrocie gospodarczym, oszustwa oraz fałszerstwa faktur. Szkodę majątkową wyceniono na 7 milionów złotych.


Kierownictwo TVP „pod lupą” prokuratury

Szkoda majątkowa miała zostać poniesiona przez byłą dyrektor TVP i inne osoby pełniące funkcje kierownicze lub współpracujące z państwową telewizją za poprzednich zarządów. Dokładnie dotyczy to okresu za lata 2018-2023. Telewizja Polska Spółka Akcyjna w likwidacji nie informuje kogo personalnie dotyczą kierowane zarzuty. 

Złożone zawiadomienie jest wynikiem przeprowadzonego w TVP przeglądu części kosztów w zakresie obejmującym zamawianie przez pracowników, współpracowników oraz kierownictwo jednostki organizacyjnej TVP, usług IT w zewnętrznej firmie.

Strata TVP na co najmniej 7 milionów złotych

Przestępstwo miało dotyczyć zaniedbania obowiązków oraz nadużycia władzy przez osoby zajmujące stanowiska kierownicze, które zamawiały usługi informatyczne. Usługi te albo nie miały żadnych dowodów na ich realizację, albo ich ceny były wielokrotnie wyższe niż uzasadnione ekonomicznie. TVP miało stracić w ten sposób co najmniej 7 milionów złotych.

Kontrole i możliwe kolejne zawiadomienia

TVP informuje również, że w trwają kolejne kontrole oraz przeglądy środków wydatkowanych w latach ubiegłych. Po otrzymaniu wniosków z tych prac, jeśli okaże się, że zaistniało podejrzenie naruszenia przepisów prawa, TVP będzie składała kolejne zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Reklama
Reklama