W najbliższych dniach będą ważyć się losy kanału 3sat, który od 40 lat łączy trzy niemieckojęzyczne kraje tj. Niemcy, Austrię i Szwajcarię. W planach jest fuzja z francusko-niemiecką stacją Arte.
Oszczędności w państwowym radiu i telewizji
Połączenie obu kanałów wynika z projektu traktatu reformującego, który został przedstawiony przez szefów niemieckich krajów związkowych. Według dokumentu, celem reformy ma być unowocześnienie mediów publicznych, które dotrą ze swoją ofertą do całego społeczeństwa.
W tym celu kraje związkowe chcą wzmocnić nadawców publicznych jakościowo i ograniczyć ilościowo. Projekt zawiera propozycje digitalizacji oferty, ograniczenia liczby ofert specjalnych i radiowych oraz ograniczenia budżetu na prawa sportowe. Ponadto ma wzmocnić się współpraca między nadawcami publicznymi.
Połączenie 3sat z Arte
Jednym z punktów traktatu jest redukcja kanałów tradycyjnych poprzez połączenie. W ramach projektu kanał 3sat ma zostać połączony z Arte. 3sat ma długą 40-letnią historię. Jest wspólnym projektem trzech nadawców państwowych: ZDF (Niemcy), Österreichischer Rundfunk (Austria) i SRG SSR (Szwajcaria). Stacja została stworzona jako platforma łącząca te trzy państwa.
Petycja w sprawie powstrzymania fuzji
Przeciwko fuzji protestuje Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy „DJV”. Organizacja również popiera oddolną inicjatywę jednego z dziennikarzy, który utworzył internetową petycję w sprawie zaniechania fuzji obu kanałów. W trakcie pisania artykułu, na koncie petycji było prawie 146 tysięcy podpisów.
„Połączenie dwóch stacji, które do siebie nie pasują, nie wzmocni ich, a raczej utoruje drogę do znikomości mediów” – krytykuje przewodniczący federalny DJV Mika Beuster.
Decyzje w sprawie niemieckich mediów państwowych, prawdopodobnie zapadną podczas najbliższej wspólnej konferencji premierów krajów związkowych, która jest planowana w dniach 23-25 października w Lipsku.