12 firm hostingowych musi „wylądować” w Rosji

Firmy hostingowe w Rosji
Reklama

Rosyjski regulator elektroniczny Roskomnadzor wprowadził na specjalną listę dwanaście firm zagranicznych świadczących usługi hostingowe na terytorium Federacji Rosyjskiej. Co oznacza ta lista dla firm?

12 usługodawców hostingowych na rosyjskiej liście

Wpisanie na specjalną listę wynika z ustawy federalnej „O działalności osób zagranicznych w Internecie na terytorium Federacji Rosyjskiej". Ustawa nakłada na zagranicznych operatorów usług hostingowych obowiązek otwarcia stacjonarnego oddziału lub osoby prawnej na terytorium Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo operator musi założyć konto na stronie regulatora, które będzie służyć do komunikacji z władzami.

Na liście podmiotów podlegających tzw. „lądowaniu” znajdują się:

 1. Hetzner Online GmbH (hetzner.com);
 2. LLC (networksolutions.com).
 3. WPEngine, Inc. (wpengine.com);
 4. HostGator.com, LLC (hostgator.com);
 5. Ionos Inc. (ionos.com);
 6. DreamHost, LLC (dreamhost.com);
 7. FastComet, Inc. (fastcomet.com);
 8. Amazon Web Services, Inc. (aws.amazon.com);
 9. GoDaddy.com LLC (godaddy.com);
 10. Bluehost Inc. (bluehost.com);
 11. Kamatera Inc. (kamatera.com);
 12. DigitalOcean, LLC (digitalocean.com).

Cenzura rosyjskiego Internetu?

Wprowadzenie ustawy powoduje większą kontrolę nad treściami zamieszczonymi w rosyjskiej przestrzeni internetowej. W ten sposób władze będą mogły bezpośrednio skierować się do usługodawcy w celu pozyskania danych klienta, którego witryna nie znajdzie aprobaty urzędników. Kierowanie zapytania do usługodawcy znajdującego się poza granicami miałoby pewnie notę odmowną. Inaczej sprawa będzie przedstawiała się, gdy firma (jej przedstawicielstwo) jest zarejestrowane na terenie Federacji Rosyjskiej i podlega prawu tego kraju.

Reklama
Reklama