Jedynka Polskiego Radia w hołdzie ofiarom w Katyniu

Reklama
Jedynka Polskie RadioDo 16 maja tuż przed „Dziennikiem Watykańskim” ok. godz. 18:40 pojawiać się będą audycje Witolda Banacha i Edyty Woźniak pt. „Biografie Katyńskie”. W dniach 6 – 16 kwietnia, w „Lekturach Jedynki” (o godz. 23.45) Jedynka nada fragmenty książki Józefa Mackiewicza pt. „Sprawa mordu katyńskiego”.Autor był świadkiem odkopania grobów katyńskich, a także zeznawał przed Specjalną Komisją Kongresu Amerykańskiego do Zbadania Mordu Katyńskiego.

W dniach 7 i 10 kwietnia, radiowa Jedynka transmitować będzie oficjalne uroczystości rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Ponadto w codziennych magazynach publicystycznych: „Sygnałach Dnia” (w godz. 6:00 – 9:00), „Z Kraju i ze świata” (w godz. 12:05 – 12:30), „Popołudnie z Jedynką” (w godz. 15:00 – 18:00), „Polska i Świat” (w godz. 21:00 – 22:00) gośćmi będą eksperci i historycy, nadane zostaną również materiały dziennikarskie Grzegorza Ślubowskiego z Moskwy.

8 kwietnia, w specjalnym wydaniu „Kulturalnego Wieczoru z Jedynką” m.in. rozmowa z Wiesławem Adamczykiem, autorem książki „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”. Autor był małym chłopcem, kiedy z matką i rodzeństwem został deportowany na Syberię w maju 1940 roku. Jego ojciec, oficer Wojska Polskiego, został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną i ostatecznie stał się jedną z ofiar rzezi katyńskiej. W audycji również rozmowa Magdy Mikołajczuk z Allanem Paulem, autorem, obecnie wznowionej i uzupełnionej, książki pt.: „Katyń”. Podczas programu zaprezentowana zostanie kompozycja słowno – muzyczna pt.: „Katyńskie Sosny” do poezji Leonilli Teresy Łastowskiej, recytowanej przez Teresę Lipowską, z muzyką Tomasza Glanca wykonywaną na organach Katedry w Kolonii.

11 kwietnia, w Teatrze Polskiego Radia, w godz. Od 21:00 do 22:00, nadane zostanie słuchowisko pt.: „Piętno” Jana Warenyci. Inspiracją do napisania utworu stały się losy byłego majora KGB Olega Zakirowa, który jako pierwszy dotarł do żyjących jeszcze świadków i współuczestników zbrodni katyńskiej. „Piętno” opiera się na udokumentowanych faktach i spisanych zeznaniach funkcjonariuszy NKWD w Smoleńsku i Twerze. Działając na fali pierestrojki Zakirow poinformował o swoich odkryciach prasę i smoleńską telewizję. Doprowadziło to do usunięcia go z KGB, licznych szykan ze strony dowództwa, z zamachami na życie włącznie. Z pomocą polskiej ambasady, Zakirow opuścił Rosję i po otrzymaniu obywatelstwa zamieszkał wraz z rodziną w Polsce.

13 kwietnia, radiowa Jedynka zaprasza do wysłuchania relacji z koncertu „Pamiętam Katyń 1940”, który odbędzie się w Warszawie, w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej o godz. 19:00.

O Zbrodni Katyńskiej będzie mowa także, 27 kwietnia, w specjalnej audycji Studia Reportażu i Dokumentu, pt.: „Drugi Marsz Pamięci Gniezdowo – Las Katyński”, która nadana zostanie w godz. Od 19:10 do 19:30. Barbara Miczko opowie o poznańskim Stowarzyszeniu Współpracy ze Wschodem Memoramus, którego celem jest ocalenie pamięci o losach Polaków na Wschodzie, a także nawiązanie wzajemnych kontaktów młodych ludzi z Polski i krajów byłego Związku Radzieckiego. Prezes Stowarzyszenia co roku organizuje wyjazd poznańskiej młodzieży do Katynia oraz wspólny z młodzieżą rosyjską Marsz Pamięci dla oddania hołdu polskim i rosyjskim ofiarom komunistycznej zbrodni. W audycji pojawi się również reportaż o Marszu Pamięci sprzed dwóch lat. Zanim młodzież dotarła do Smoleńska, w pobliżu którego leży Katyń, musiała przebyć długą i uciążliwą podróż nie pozbawioną przeszkód.


Reklama
Reklama