Ograniczenie wypowiedzi dla niemieckich dziennikarzy na Twitterze

Jens Spahn i ograniczenie aktywności dziennikarzy na TwitterzeNiemiecki federalny minister zdrowia Jens Spahn w wywiadzie dla Neue Zürcher Zeitung sugerował, żeby dziennikarze nadawców państwowych ograniczyli swoją aktywność w serwisie społecznościowym Twitter. Na słowa ministra zareagowało Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy.„Polityczne i subiektywne wypowiedzi”

Jens Spahn w wywiadzie dla Neue Zürcher Zeitung stwierdził, że istnieją „tweety” redaktorów mediów państwowych, które są o charakterze politycznym i bardzo subiektywne. Według ministra dziennikarze zabezpieczają się tym, że w opisie konta dodają zapis „konto prywatne”.

Spahn twierdzi, że nie da się rozgraniczyć wypowiedzi prywatnych i tych zawodowych będąc osobą publiczną. On nie mógłby sobie pozwolić na rozgraniczenie wypowiedzi będąc niemieckim ministrem. Dlatego uważa, że te same standardy powinny dotyczyć również dziennikarzy.

Konstytucyjna wolność słowa

W odpowiedzi na wypowiedź ministra zdrowia, oświadczenie opublikowało Niemieckie Stowarzyszenie Dziennikarzy. Prezes stowarzyszenia Frank Überall powiedział:

„Minister powinien zauważyć, że konstytucyjnie zagwarantowana wolność słowa dotyczy wszystkich obywateli kraju, nawet dziennikarzy. Wezwanie ministra do ograniczenia wpisów jest niczym innym jak polityczną cenzurą. Tak długo, jak jest jasne dla czytelnika, że „tweet” jest osobistą opinią autora, żadne inne reguły nie powinny mieć zastosowania do dziennikarzy”.