„Nasza stacja ruszyła”. 25 lat telewizji TVN

25-lecie telewizji TVN
25-lecie telewizji TVN

3 października 1997 roku wystartowała telewizja TVN. Widzów przywitał ówczesny współwłaściciel i prezes Mariusz Walter. Pierwszym programem w ramówce była „Pogodowa ruletka”, którą poprowadził znany prezenter prognozy pogody.

„Pogodowa ruletka” i „Fakty”

TVN rozpoczęło nadawanie o godzinie 19:00. „Dobry wieczór Państwu. „Nazywam się Mariusz Walter. Nasza stacja ruszyła” – tymi słowami przywitał się z widzami ówczesny prezes Mariusz Walter. Następnie rozpoczęła się premierowa emisja programu „Pogodowa ruletka”, którą poprowadził Tomasz Zubilewicz. Prezenter jest związany ze stacją od początku jej działalności i pracuje do dziś.

Start TVN. Powitanie, pierwsze zapowiedzi i programy

O godz. 19:30 wyemitowano pierwsze wydanie programu informacyjnego „Fakty”, którego prowadzącym był Tomasz Lis. Aktualnie ten sztandarowy program TVN zajmuje pierwsze miejsce w badaniach oglądalności, dystansując się do „Wiadomości” (TVP1) i „Wydarzeń” (Polsat).

Zagraniczne formaty

TVN stawiała na znane zagraniczne formaty, które wygrywały w pasmach z konkurencją. Można do nich zaliczyć m.in. reality show „Big Brother”, teleturniej „Milionerzy”, program rozrywkowy „Taniec z gwiazdami”, „Agent”, „Najsłabsze ogniwo” oraz „Kuchenne rewolucje”. Telewizja szczególną uwagę zwracała na zachodnie trendy telewizyjne, które następnie wprowadzała w naszym kraju. Stawała się prekursorem i innowatorem w rynku telewizyjnym.

TVN rozpoczęło zdobywanie coraz większej liczby widzów. Kanał stał się jednym z trzech najchętniej wybieranych kanałów na polskim rynku medialnym. Do tej pory utrzymuje się w tzw. „wielkiej trójce” obok TVP1 i Polsatu.

Reklama